11.září 2001
Základní informace
Konspirační teorie o útocích z 11. září 2001 jsou kritikou široce přijímaného názoru, že Teroristické útoky 11. září 2001 byly spáchány výlučně Al-Káidou, aniž by o nich jakákoliv složka americké vlády věděla předem. Zastánci této konspirační teorie tvrdí, že v oficiálních závěrech vyšetřování jsou nesrovnalosti, nebo že některé důkazy byly přehlédnuty. Podle průzkumu z roku 2008 na jehož otázky odpovídalo 16 063 v 17 zemích, pouze v devíti zemích převážil názor, že Al-Káida stála za útoky z 11. záři 2001. Celkově 46% dotazovaných věřilo, že za útoky stojí Al-Káida, 15% věřilo, že za útoky je zodpovědná americká vláda, 7% vinilo Izrael a dalších 7% také věřilo tomu, že za útok není odpovědná Al-Káida. Názory, že za 11 září není odpovědná Al-Káida převažovali mezi respondenty s blízkého východu.
Nejvýznamnější konspirační teorie tvrdí, že zhroucení budov Světového obchodního centra včetně World Trade Center 7 bylo důsledkem řízené demolice. Druhým významným tvrzením je to, že Pentagon, byl zasažen raketou odpálenou některou částí americké administrativy,nebo že to bylo umožněno civilnímu letadlu úmyslným stažením americké armády. Pravděpodobnou motivací bylo dle konspiračních teoretiků ospravedlnění amerických invazí do Afghánistánu a Iráku stejně jako strategické zájmy na středním východě, jako je plán na výstavbu transafghánského plynovodu prosazovaný těžařskou loby. Jiné konspirační teorie se zabývají orgány, které měli znalosti o připravovaném útoku a záměrně je ignorovali nebo útočníkům pomáhali.
Nedostatečná nebo pomalá reakce na únosy letadel
Proč pozdě reagoval NORAD? Jeho síly se účastnily manévrů na téma únos letadel ve vzdušném prostoru USA, což vedlo k tomu, že zároveň se muselo vypořádat jak s fingovanými tak i se skutečnými únosy.
První ze cvičení, Vigilant Warrior („bdělý válečník“), popsal plukovník Deskins jako „imaginární krizi stanovišť NORADu napříč zemí“.
Druhé, Northern Vigilance („ostražitost na severu“), plánované měsíce dopředu, zahrnovalo užití stíhaček v oblasti severních teritorií Kanady a na Aljašce.
Tři stíhačky F-16 ze základny Andrews, 15 mil od Pentagonu, letí 1800 námořních mil na jih na tréningovou misi do Severní Karolíny.
Navíc, The National Surveillance Office (národní dozorčí úřad) v Shentille ve Virginii se připravoval na cvičení, které simulovalo náraz menšího soukromého letadla do jedné z jeho budov.
Tato všechna cvičení, konaná ve stejnou dobu, zanechávají na obranu celých Spojených států 15 letounů. Toto vedlo k paralyzování a zmatečným pokusům o obranu (operátoři měli na radarech v jeden okamžik 22 cílů a nevěděli, u kterých se jedná o skutečnou situaci unesení letadla a u kterého jde o jedno ze cvičení). Skeptici se ptají, byla-li to pouze náhoda. Logickým vysvětlením je, že NORAD byl před útoky zaměřen především na mezinárodní lety směrem do USA a ne vnitrostátní lety.
Města New York a Washington brání letecká základna Andrews, situovaná asi 15 mil od Washingtonu. Tamní stíhačky a speciálně vycvičení profesionální piloti, kteří jsou v nepřetržité pohotovosti, dokáží dosáhnout New Yorku během asi 4 minut. První náraz se odehrál v 8:46 (let č. 11 do Severní věže), první náznak nestandardního chování, implikujícího únos letadla (ostrá změna kurzu, poté vypnutí navigačního signálu) nastal v 8:13. Již v tento čas měly být NMCC, FAA, a jiné úřady a agentury podle běžných předpisů v pohotovosti a koordinovaně odvrátit nebezpečí a hájit bezpečnost obyvatelstva.
„Bezpečnostní experti si také kladli právem otázku po roli severoamerického systému protiletecké obrany (NORAD), který odpovídá za hájení vzdušného prostoru USA a Kanady před útoky raket, letadel atd. Zmíněné americko-kanadské velitelství disponuje vlastními radarovými stanicemi, raketami země-vzduch americkými i kanadskými stíhači a bitevníky. V oblasti je rovněž řada dalších leteckých základen, jejichž stíhačky jsou schopny během pouhých několika minut dostihnout každý podezřelý stroj. Řečené platí dvojnásob pro hlavní město Washington se základnou v Langley přímo vedle hlavního stanu CIA. Bezpečnostní experti ubezpečují, že takové selhání jako 11. září nelze vysvětlit ani zmatkem po nečekaném přepadu; všechno naopak ukazuje na záměrnou sabotáž systému jako na součást koordinovaného útoku.
Zdroj:lidovky.cz
Operace Bojinka
V roce 1995 byl na Filipínách zmařen teroristický plán nazvaný „Operace Bojinka,“ který obnášel „únos letadel a útok na významná centra americké demokracie jako Pentagon, Světové Obchodní Centrum, Bílý dům či ústředí CIA.“ Podrobná dokumentace plánovaných útoků byla předána Američanům. Jak CIA tak FBI o tomto plánu věděly.
Let 93
Na rozdíl od linek č. 11 a 77, kdy NORAD a FAA nechaly letadla doletět až do budov Světového obchodního centra, letadlo letu č. 93 se zřítilo pouhých 7 minut potom, co převzala armáda kontrolu leteckého provozu. Tato skutečnost vede příznivce konspiračních teorií k závěru, že let č. 93 byl ve skutečnosti sestřelen.
Vybral jsem jen informace,které mne zaujaly pro více informací klepněte zde:http://cs.wikipedia.org/wiki/Konspira%C4%8Dn%C3%AD_teorie_o_%C3%BAtoc%C3%ADch_z_11._z%C3%A1%C5%99%C3%AD_2001
Zdroj:cs.Wikipedia